Kampányköltségvetés – mondhatnánk, ami nem csak amiatt tűnhetne találónak, mivel – amint a költségvetési vita során elmondott hozzászólásában Filvig Géza is rámutatott – nulla céltartalék és nulla általános tartalék található benne, hanem azért is, mert már az elfogadásának körülményei is az őszi választásokra való lázas készülődés jegyében telik a jelek szerint, politikai csörtékkel kísérve, vice versa.
Így történt ez a költségvetés elutasítását követően megtartott polgármesteri sajtótájékoztatón, majd később az annak nyomán Angeli Gabriella és Török Ferenc által a Facebookon folytatott diskurzus keretében is.
Polgármesteri nyitány kérdőjelekkel
A költségvetés el nem fogadása után tartott sajtótájékoztatóján Bálint József polgármester kiemelten amiatt vádolta felelőtlenséggel a tervezetet szavazataikkal nem támogató képviselőket – a Fidesz-KDNP képviselői mellett a jobbikos Szabó Balázst és az MSZP-közeli, független Angeli Gabriellát –, mert így a tervben szereplő kormányzati támogatásból beérkezett 66 millió forint sem fizethető ki a Menza Kft-vel szemben fönnálló követelések ellentételezésére a vállalkozóknak.
Erre február 12-én Török Ferenctől függetlenül már Angeli Gabriella is úgy reagált, hogy „értelmezhetetlen Bálint József sajtótájékoztatóján elhangzott kijelentése, amely szerint költségvetés hiányában nem tudja kifizetni a Menza Kft. beszállítói tartozásait”, hiszen állítása szerint
VÁROSUNK CÉLTÁMOGATÁSKÉNT KAPTA A 66 MILLIÓT, A CÉLTÁMOGATÁS PEDIG ELFOGADOTT KÖLTSÉGVETÉS HIÁNYÁBAN IS KIADHATÓ
– fejtegeti a képviselő asszony, elismerve ugyan, hogy a költségvetés részét képezi, de hozzátéve, hogy azért céltámogatás, mert másra nem költhető.
Szóval, ha akarja és a támogatás az önkormányzat számláján van, kifizetheti. Behozza a testület elé a határozati javaslatot, a képviselők megszavazzák, és mehet a kifizetés”
– vélekedett a sajtótájékoztató másnapján közzétett bejegyzésében Angeli, aki mondvacsináltként mutatta be a Menza tartozásai és a költségvetés közti összefüggést:
Hogy miért tartott sajtótájékoztatót a beszállítói tartozások majdnem kifizetéséről? Arról fogalmam sincs. Értelmetlen lépés. A párhuzam a költségvetés elfogadása és a céltámogatás között nem fedi a valóságot. Az, hogy a polgármester a költségvetés elfogadásához köti a céltámogatás kifizetését, az egyéni döntése.”
A Török–Bálint csörte
Még komolyabb pengeváltás zajlik a polgármester és elődje között. Annak alapja a mostani költségvetési vita mellett a korábbi szociális tűzifaosztás kapcsán kialakult polémia, amelyről egy bekezdés erejéig a költségvetési sajtótájékoztatóján ugyancsak szólt Bálint József.
A sajtótájékoztatóról készült írásunkban csak az utalás erejéig tértünk ki rá, hogy ott a polgármester Török Ferenc képviselőnek a Facebookon róla, hozzá intézett szavaival kapcsolatos gondolatait is elmondta, most azt is leírjuk, hogy pontosan mit:
Megígértem, hogy se Facebookon, sehogy nem fogok Török képviselő úr írásaira válaszolni. Egyet még meg fogok tenni majd kellő időben: tett ő egy elszámolást, mi ezt helyre fogjuk rakni, mert az sem állta meg a valóságot.”
Ez azonban a polgármester szerint még „időnap előtti”, ezért ezt még nem teszi meg, „azt sem olyan szándékkal”,
Hiszen amilyen volt a fogadjisten, olyan volt az adjonisten, és ezt kénytelen voltam ilyen erős hangnemben fogalmazni, mert ilyen volt a beharangozója.”
Ezek még mindig elég sejtelmes szavak, nem is firtatjuk a pontos értelmét, bizonyára idejében megtudjuk. A polgármester alábbi pár mondata viszont már egyértelmű:
Én nem jutottam el addig a pontig, hogy Török képviselőt hazugnak tituláljam, mert egy polgármester soha nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy az előző polgármesterre azt mondja, hogy hazug.
Hát, ő eljutott erre a szintre.”
BÁLINT JÓZSEF VÉGÜL EGYÉRTELMŰVÉ TETTE, HOGY NEM VÁLASZOL AZ EZZEL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEKRE.
Pedig, ha nem is ott, de a közösségi média virtuális terében hamar föltettek neki néhány kérdést, igaz, nem a tűzifavitával kapcsolatban, miközben Török Ferenc megint eljutott arra a szintre, legalábbis, ha jól értelmezzük újabb, február 14-ei és 16-ai Facebook-bejegyzéseit…
Második menet
Előbb az „Egy polgármesteri sajtótájékoztató margójára...” című írásában azt írja, hogy a polgármester „azzal a tiszta és nemes céllal” hívta össze idézetekkel fölkészülve, nagy hirtelen a rendkívüli sajtótájékoztatót, hogy „uszítsuk rá az ellenzékre a vállalkozókat, azt sugallva, hogy miattuk nem kapják meg a pénzüket”.
Mindezt azért, mert „megint kampányol, amiben, mint azt tudjuk, saját bevallása szerint is bármi megengedett” – vélekedik Török, aki azt is nehezményezi, hogy a polgármester szerint ez a tartozás is az előző városvezetés miatt van, immáron öt év elteltével is,
„PEDIG VAGY HÁROMSZOR FELTŐKÉSZÍTETTÉK, ÁTSZERVEZTÉK, MEGREFORMÁLTÁK AZ INTÉZMÉNYT, AMELY VALÓJÁBAN TÖBB PÉNZBŐL GAZDÁLKODIK, MINT A KIVÉREZTETETT ELŐDJE”
– írja a képviselő, aki azt is visszásnak tartotta bejegyzésében, hogy Bálint József a kormánypárti képviselőket hibáztatja, miközben a kormánytól kapja a pénzt az adósság rendezésére.
De tényleg így van, vagy megint megcsalta az emlékezete?”
– kérdi Török, válaszul pedig kifejti, hogy a megjelent (2018. december 20. 206-os Közlöny 1748/2018.(XII.20.) Korm. határozat) határozat szerint
NEM ADÓSSÁG RENDEZÉSRE KÉRTÜK, ÉS KAPTUK A PÉNZT, HANEM „KÖZÉTKEZTETÉSI FELADATOKRA”.
– írja képviselő, aki szerint
lebuktunk és most arra várunk, hogy engedélyezzék az összeg felhasználását adósságrendezésre.”
Török várakozással tekint rá, hogy a módosított szöveg hamarosan, akár már az aznap megjelent közlönyben benne lehet.
Polgármester Úr! Mindketten tudjuk, hogy a Menza Kft. beszállítóinak adósságrendezésében Ön helyett a mindig bírált Fidesz-KDNP kormány (egy nyilvánvaló félrevezetés ellenére is) áll helyt! Ezzel kellett volna kiállni a sajtótájékoztatón, ahol elmondhatta volna az igazat, a valót, nem a „Békesség” nevében uszítani!”
Harmadik menet
A történet azzal kígyózott tovább, hogy a polgármester levélben és telefonon is igyekezett magyarázatot adni Török Ferencnek a fölvetéseire, amit az utóbbi képviselő „Polgármester Úr megírta levelét” címmel február 16-án közzé is tett:
Tegnap délelőtt - kissé zaklatott hangon - azzal hívott fel Polgármester Úr, hogy elküldi nekem azt a levelet, amely alapján megszületett a kormány döntése, hogy Kalocsa kapjon 66 M Ft-ot. Nem értettem, miért érzi úgy, hogy magyarázkodnia kell nekem, de érdeklődéssel vártam. A „levél” megérkezett és közre is adom a pontos és hiteles tájékoztatás érdekében!”
BESZÁLLÍTÓI TARTOZÁSOK KIEGYENLÍTÉSE – KALOCSA MENZA KFT.
(Bálint József levele Török Ferenc Facebook-oldaláról)
2017 novemberében már Lázár miniszter úrral történt levélváltás és egyeztetés a megszűnő Kalocsa Menza Kft. tartozásaiért való helytállásról. 2012. évben hozta létre az akkori önkormányzat a 100%-os önkormányzati tulajdonú Kalocsa Menza Kft.-t, amelynek célja a városi közétkeztetési feladatok ellátásában való részvétel (bölcsőde, óvodák, iskolák, kollégium) a város és állami szociális intézmények étkezési feladataiban való közreműködés, önkormányzati alap és kötelező feladat, valamint a Szent Kereszt Kórház étkezési feladatainak ellátása volt. A Kft.-ben a működésének évei során több alkalommal is pótbefizetést kellett végrehajtani a tulajdonos önkormányzatnak, 2015. évben közel 64 millió forint, 2016. évben további 29 millió forint, amivel a gazdasági társaság nem volt képes gazdaságosan működni. Mindezeket követően 2017 szeptemberében is 58 millió forint negatív eredmény keletkezett. A képviselőtestület a Kft. további finanszírozását nem tudta vállalni, döntése értelmében további pótbefizetést már nem kívánt teljesíteni a veszteségek finanszírozására, ezért a Kft. megszüntetése mellett döntött, és elindította a Kft. végelszámolását, mivel a város költségvetése már nem tette lehetővé a Kft. további veszteségeinek finanszírozását. A város költségvetésének egyensúlyát és a kötelező feladatok ellátását már veszélyeztette volna az ismételt pótbefizetés. A végelszámoló által készített korrigált nyitómérleg szerint a Kft. által felhalmozott tartozás megközelítette a 66 millió forintot. Ezen összeg a város részéről már finanszíroz hatatlanná vált, ezért a végelszámoló a testületi döntést követően felszámolási eljárást kezdeményezett. A felszámolás során a cég vagyona nem fogja fedezni a követelések összegét, ezért egyes beszállítók az önkormányzatot perrel is fenyegetik. Fentiek alapján kérjük, hogy Kalocsa város önkormányzata részére 66 millió forint támogatást szíveskedjen biztosítani, hogy a szállítói követeléseket az önkormányzat ki tudja fizetni.
Török Ferenc azonban kételkedik a levél hitelességében. Azt írja, hogy kizártnak tartja, hogy ez a hivatalos levél, kicsit csodálkozik is, mert
NEM TALÁLHATÓ RAJTA SEM CÍMZETT, SEM MEGSZÓLÍTÁS, SEM BEVEZETŐ. NEM FEJLÉCES PAPÍRRA KÉSZÜLT, NINCS DÁTUM, NINCS AZ ALÁÍRÁS ALATT AZ ALÁÍRÓ OLVASHATÓ NEVE, TITULUSA ÉS NINCS RAJTA A HIVATALOS LEVELEK EGYIK FONTOS, HA NEM A LEGFONTOSABB ELEME, AZ IKTATÓSZÁM.
De vannak benne adatok a polgármester aláírásával, ami szintén figyelemre méltó Török szerint, mert abból tisztán és világosan látszik, hogy
A MENZA KFT. KÉTSZER, 2015-BEN ÉS 2016-BAN IS MEGKAPTA A VESZTESÉGEIRE A PÓTBEFIZETÉST!
Legfontosabb gyanánt azt emelte ki a képviselő, hogy
A KÉRT 66 M TÁMOGATÁS A 2017-BEN (!) KELETKEZETT 58 M FT NEGATÍV EREDMÉNY PÓTLÁSÁRA LETT IGÉNYELVE.
Polgármester Úr! Miért kell a kalocsai embereket, köztük a saját szavazótáborát is megtéveszteni? Miért „játszotta el”, hogy hirtelen ötlettől vezérelt sajtótájékoztatót tart? Miért kellett mindenkit félrevezetni az ott elhangzottakkal? Miért próbálta meg a kormánypárti képviselőkre tolni a felelősséget? Miért gondolta azt, hogy valótlan állításaival senki sem fogja Önt szembesíteni? Vagy azt gondolja, mindent szabad, hiszen kampány van???”
– kérdi Török Ferenc, majd az alábbiak szerint foglalja össze, mint mondja, a tényeket:
A Menza Kft tartozásai 2017-ben keletkeztek – a képviselő szerint ennek miértje is megérne egy misét.
A 2019-es költségvetést március közepéig kell véglegesen elfogadni!
A támogatás összegét még nem kaptuk meg, annak kifizetését így nem is befolyásolja, hogy a testület első körben visszadobta a költségvetést.
A polgármester a kialakult helyzetből szeretett volna, illetve szeretne politikai előnyt kovácsolni, negatív színben feltüntetve az ellenzéki képviselőket, elrejtve az Ön nyilvánvalóan felelőtlen és tehetetlen kapkodását a vállalkozók és a választópolgárok előtt,
arról nem is beszélve, hogy Fidesz-KDNP Kormány nyújtotta segítséget csak saját eredményként igyekszik beállítani.
KÖZ–VÉLEMÉNY–KUTAT–ÁS
Az ilyen városvezetésnek, mint amit Ön csinál, az ideje lejárt! Ezt a saját maga által megrendelt közvéleménykutatás is alátámasztja.”
– összegzi sommás véleményét Török Ferenc.
Az emlegetett közvélemény-kutatás Angeli Gabriella figyelmét is magára vonta, aki annak kapcsán szintén a közösségi médiában szólította meg a polgármestert február 16-án:
Mennyibe került ez a közvélemény-kutatás? Ezt az eredményt bárki, aki kicsit is érdeklődik városunk közélete iránt, megmondhatta volna neki. Polgármesterünk mégis közpénzt szánt rá, a képviselő-testület jóváhagyása nélkül”
– fogalmazta meg aggályait az említett közvélemény-kutatással kapcsolatban Angeli, hozzátéve, hogy Bálint József jogi értelemben megtehette, hogy polgármesteri keretből fizet a közvélemény-kutatóknak, szerinte mégis
ILLETT VOLNA SZÁNDÉKÁT A KÉPVISELŐK ELÉ TÁRNI. ANGELI ÚGY VÉLTE, HOGY SOK MINDEN FONTOSABB DOLOGRA IS KÖLTHETTE VOLNA A POLGÁRMESTER KALOCSA PÉNZÉT.
Angeli a levél ügybe is beszáll
Angeli Gabriella két nappal korábban, február 14-én a Török Ferenc posztjában írottakra is reagál, szintén választ várva a polgármestertől a kérdéses levél tartalmát firtató kérdésekre.
Polgármester úr! Mikor született ez a levél? Hol a dátum, a megszólítás, a polgármesteri titulus, a fejléc, az iktatószám? Miért Török Ferencnek magyarázkodik a képviselő-testület helyett? Jó lenne már tisztán látni.”
Angeli összefoglalja, hogy Török Ferenc a Menza Kft. beszállítói tartozásainak kifizetésével kapcsolatban azt írja föntebb általunk is idézett posztjában, hogy a megjelent határozat nem adósságrendezésre utalta ki a pénzt, hanem közétkeztetési feladatokra, most pedig „lebuktunk” és most arra várunk, hogy engedélyezzék az összeg felhasználását adósságrendezésre, majd azt kérdezi:
Polgármester úr! Mikor és mire kaptuk a pénzt?”
Angeli Gabriella végül kijelenti:
Ellentmondás van a sajtótájékoztatóján elhangzottak és a képviselő úr által leírtak között.”
Költségvetési várakozások
A költségvetést március 15-éig lehet szankció nélkül elfogadni. Amint sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva Bálint József egyértelművé tette, hogy a város pénzügyi tervét mindenképp előterjeszti még a március 15-ei határidőig.
Mint elmondta: a következő ülést valószínűleg február 28-án tartják meg, azt azonban akkor még nem tudta megmondani, már azon az ülésen újra testület elé viszi-e a költségvetést.
Újságírói kérdésre ugyanakkor a költségvetés tartalmáról úgy nyilatkozott, hogy ez egy nagyon jó költségvetés, és semmi sem indokolja, hogy változtassanak rajta. Még a vitás kérdést jelentő fásítási program fedezete sem szerepel benne, csupán a veszélyességük miatt sürgősen eltávolítandó fák kivágására különít el forrást a tervezet.
Így aztán a költségvetési rendelet tervezetén Bálint József nem kíván változtatni, várhatóan módosítás nélkül terjeszti majd azt elő, vélhetően legkésőbb március 14-én.
A KÖLTSÉGVETÉS ELFOGADÁSÁRA TÖRVÉNYESEN MÉG HÁROM HÉT ÁLL A KÉPVISELŐ-TESTÜLET RENDELKEZÉSÉRE.